Bezbednost dece na internetu

objavljeno 28.08.2024.

Internet je postao sveprisutan u našim životima, pa samim tim i kod naše dece. Brojni onlajn sadržaji svakako otvaraju nove mogućnosti za igranje, učenje i druženje, ali i donose nove izazove, kako za roditelje tako i za decu. Neprimereni sadržaji, različiti vidovi sajber maltretiranja, virusi i drugi zloćudni programi, lažni profili, to jest lažno predstavljanje na društvenim mrežama samo su neke od opasnosti sa kojima se deca suočavaju prilikom korišćenja interneta.

 Najlakše bi bilo svakako da svom detetu u potpunosti zabranite pristup internetu. Međutim, da li je to i najbolje rešenje? Takvim postupkom samo ćete naterati dete da bude neiskreno s vama i pronađe alternativne načine za pristup internetu, bilo da je to kod prijatelja, u tržnim centrima ili kafićima. Osim toga, neće imati pristup istim sadržajima kao njegovi vršnjaci, a to može dovesti do toga da se oseća izopšteno i usamljeno. Umesto toga, edukujte svoje dete da pametno i oprezno surfuje internetom. Upoznajte ga na vreme sa opasnostima koje vrebaju na mreži i upozorite ga na to koji sadržaji nisu primereni njegovim godinama. Objasnite detetu šta je internet nasilje, kako ga prepoznati i koliko je važno prijaviti ga na vreme. Na taj način sprečićete da vaše dete postane žrtva sajber maltretiranja ili sam nasilnik. Obavezno naglasite da ni u kom slučaju ne odaje svoje podatke ili šalje svoje fotografije nepoznatim ljudima. Iskren i otvoren razgovor sa detetom, koji ne treba da zvuči kao „zvocanje“ ili „pridikovanje“, uvek je pametno rešenje.

Kako biste se dodatno osigurali, proverite s vremena na vreme istoriju posećenih internet stranica i instalirajte lako dostupne programe koji vode računa o tome koje stranice pretražuju vaša deca. Danas, takođe, imate mogućnost da napravite poseban korisnički nalog na računaru i podesite filtere u internet pretraživačima, tako da se ne prikazuje sadržaj koji smatrate neprikladnim za svoje dete.

Tu su i posredne opasnosti koje internet sa sobom nosi. Profili na društvenim mrežama puni su fotografija koje prikazuju nerealne životne stilove i postavljaju određene kriterijume lepote. Sve to može biti opterećujuće za vaše dete i poljuljati mu samopouzdanje, naročito ukoliko se ne uklapa u društvene stereotipe. Razgovor je ponovo najbolje rešenje, pa je od velike važnosti i da naučite svoje dete da kritički posmatra internet sadržaje i da mu pomognete da shvati da ono što se objavljuje na društvenim mrežama ne pruža uvek pravu sliku stvari.

Budite svom detetu roditelj, ali i najbolji prijatelj i naučite ga na vreme kako da surfuje internetom!

 

Pročitajte