Porodične novogodišnje odluke: planiranje zdrave i sigurne godine sa decom

objavljeno 20.12.2024.

Nova godina je simbol novih početaka, vremena kada sumiramo prethodnu godinu, izvlačimo pouke i postavljamo nove ciljeve. Uključivanje dece u proces postavljanja novogodišnjih odluka donosi višestruke koristi! Osim što takva aktivnost jača osećanje zajedništva u porodici, kod dece razvija veštine planiranja i odgovornosti, jača njihovo samopouzdanje, a dugoročno ih priprema za samostalno donošenje odluka.

Zašto je važno uključiti decu u postavljanje novogodišnjih odluka?

Kada deca aktivno učestvuju u procesu planiranja, ne samo da razvijaju organizacione veštine i osećaj za vreme, već i shvataju koliko je truda i vremena potrebno uložiti da bi se ostvarilo nešto što žele. Takvo iskustvo im pomaže da nauče da razmišljaju o budućnosti, da vizualizuju sebe u različitim situacijama i preduzmu korake ka onome što žele da postignu.

 

Evo nekoliko saveta kako ovu zanimljivu i edukativnu aktivnost možete da sprovedete i u svom domu!

 

Razgovarajte otvoreno o željama i potrebama

Počnite tako što ćete pitati decu šta bi ona volela da postignu u narednoj godini. Najbolje bi bilo da deci ponudite nekoliko ideja između kojih mogu da biraju, jer deca nemaju dobro razvijenu sposobnost apstraktnog mišljenja do 13. godine, pa mogu imati poteškoće da vas razumeju. Može to biti bolji uspeh u školi, upisivanje na ples ili košarku, više pročitanih knjiga ili zajedničko provođenje vremena. Šta god da deca predlože, podržite ih i pohvalite. Pozitivna validacija od roditelja kod dece razvija osećaj samopouzdanja i samopoštovanja.

 

Postavljajte konkretne, dostižne i merljive ciljeve

Umesto da kažete „Bićemo zdraviji ove godine“, odredite nešto merljivo i jasno, npr. „Jednom nedeljno ćemo kao porodica provesti sat vremena u zajedničkoj fizičkoj aktivnosti, bilo da je to šetnja, vožnja bicikla ili igra u dvorištu.“ Tako deca uče da veliku želju podele na manje, konkretne korake, gde pritom mogu i da izmere uspešnost pridržavanja cilja.

 

Razložite ciljeve na manje zadatke i postavite rokove

Ako je detetov cilj da pročita više knjiga ili unapredi znanje iz matematike, podelite taj cilj na manje, nedeljne ili mesečne zadatke. Na primer: „Pročitaću jednu knjigu svakog meseca“ ili „Svaki dan ću posvetiti 20 minuta vežbanju tablice množenja.“ Vizualizacijom deca jasnije vide put do ostvarenja cilja, što ih dodatno motiviše.

 

Praćenje napretka i pohvala za trud

Napravite s detetom tabelu ili kalendar gde će pratiti ostvarene korake. Možete ga zajednički obojiti, ukrasiti nalepnicama i okačiti na vidno mesto. Kada ispune zadatak ili dođu do manjeg cilja, pohvalite ih. Pohvala truda i upornosti, a ne samo krajnjeg rezultata, uči decu da cene rad i istrajnost. Osim toga, pohvala jača detetovo poimanje sebe i čini da oseća kako ga posmatra roditeljska figura, koja mu je u razvojnom dobu najbitnija.

 

Razgovor o važnosti osiguranja i planiranja budućnosti

Dok zajednički postavljate ciljeve i govorite o budućnosti, možete uvesti i temu osiguranja kao dela brige o onome što sledi. Objasnite deci da je osiguranje jedan od načina da unapred zaštitimo sebe, svoju porodicu i ono što smo stvorili. Tako ih učite da razmišljaju unapred i cene sigurnost, što su veoma važne veštine koje se upotrebljavaju ceo život.

 

Početak godine savršena je prilika da se okrenemo novim navikama, boljim rutinama i dugoročnim planovima. Uvođenjem dece u proces kreiranja novogodišnjih odluka, na jednostavan, zabavan način podstičemo pozitivan razvoj deteta. To iskustvo nije važno samo za narednih dvanaest meseci, već gradi veštine koje će im biti korisne tokom celog života.

 

Timea Kukla,

Centar za nestalu i zlostavljanu decu

Pročitajte