Krećete na put? Pripremite i svoje vozilo
Automobil bi trebalo da proverite pred svako putovanje. Nepredviđenih situacija može da bude mnogo, ali bićete mnogo mirniji ako vozilo pre polaska proverite. Šta je neophodno?
- Elektrika
Najčešći „letnji“ kvarovi na kolima vezani su za električne agregate i uređaje za hlađenje – zato njih obavezno prekontrolišite. Bilo bi dobro da dopunite i kutiju s rezervnim sijalicama.
- Servis
Ako se bliži pregled u servisu koji treba uraditi na svakih 10.000 pređenih kilometara, uradite ga ranije. Auto-mehaničari savetuju i da se pre puta promeni celokupna količina ulja u motoru.
- Pneumatici
Od pritiska u gumama zavisi potrošnja goriva, performanse automobila prilikom naglih manevara izbegavanja drugih učesnika u saobraćaju, pešaka, biciklista. Od pritiska u gumama zavisi i dužina zaustavnog puta pri naglom kočenju.
Obavezno proverite pritisak u sve četiri gume, ali ne zaboravite i rezervnu. Najbolje bi bilo da to uradite ujutru ili uveče, kada su temperature niže.
- Tečnosti
Sve rezervoare za tečnost u kolima napunite do maksimalne dozvoljene količine, ali ne preko toga. Dakle, treba napuniti posudu za ulje u motoru i menjaču, sipati sredstva za hlađenje motora, ulje za kočnice i tečnost u akumulatoru.
Bilo bi dobro da u kolima imate litar ulja u rezervi, ali i litar destilovane vode, jer se nikad ne zna kada će merač temperature iz nekog razloga preći na crveno.
- Prtljag
Raspored prtljaga može da utiče na ravnotežu vozila, pa obratite pažnju gde ćete šta smestiti. Najteži komadi treba da budu na dnu, u sredini, a ostalim stvarima popunjavajte preostali prostor. Ako vam se rezervni točak nalazi u gepeku, imajte u vidu da treba da vam bude koliko-toliko dostupan.
- Obavezna oprema
Ovo svakako uvek treba da imate u vozilu, ali ipak proverite da li je sve tu: reflektujući prsluk, sigurnosni trougao, prva pomoć, sajla ili poluga za vuču, protivpožarni aparat. Od svega nabrojanog, jedino reflektujući prsluk mora da vam bude pri ruci: u pregradi u vratima vozača ili u kaseti ispred suvozača.
Na kraju, na put uvek krećite odmorni i ne zaboravite da na svaka dva ili tri sata napravite pauzu. Da biste bili potpuno sigurni da vam ni nepredviđene situacije neće upropastiti lodmor, uplatite i pomoć na putu – bićemo vam na raspolaganju 24 sata, 365 dana godišnje, na svim putevima u Srbiji, Evropi i Turskoj.
Želimo vam lep odmor!