Umetnost uparivanja hrane i vina, angažujte svih pet čula!
objavljeno 22.11.2024.
Postoji umetnost koja može da angažuje svih pet čula, a ako je u rukama pravih majstora, pretvara se u jedinstven užitak koji se pamti – reč je, naime, o uparivanje hrane i vina.
Ova specifična umetnost zahteva mnogo znanja i veština, a podrazumeva kombinaciju arome teksture i ukusa vina sa srodnim karakteristikama jela. Cilj je jedan – dosegnuti savršen balans ukusa. Suština za svakog ko želi da se upusti u tu jedinstvenu avanturu u tome je da se nađe savršena sredina.
-Vino ne sme da dominira nad hranom, ni obrnuto. Poenta je da se harmonično i međusobno dopunjuju, kaže naša sagovornica Marija Vukoslavčević, osnivač i izvršna direktorka Domestico d.o.o i deli u nastavku teksta sa našim čitaocima ključne savete.
Slično se sličnom raduje
Postoje, naravno, neki osnovni principi koje i mi, laici, možemo da primenimo, kako bismo uživali u savršenoj večeri. Jedan od njih je da se otkrije sličnost između ukusa hrane i vina. U tom smislu, jako crveno vino dobro je u kombinaciji sa jakom hranom, to jest mesom poput kaloričnog, sočnog bifteka.
Tradicija je svetinja
Nikako ne smemo zaboraviti tradiciju, bilo da je srpska, bilo da je koja druga. Solidan srpski ručak iz, recimo, Vojvodine, treba kombinovati sa vinima koja nastaju na Fruškoj gori, ili na čuvenom brdu iznad Titela. Isto tako, italijanski specijaliteti idu sjajno sa vinima iz čuvene Toskane.
Suprotnosti se privlače
Treba imati na umu i to da se suprotnosti često privlače. Ako smo se, recimo, odlučili za teška, ali ukusna jela bogata kalorijama, sasvim je logično da ih ukrstimo s nekim laganijim, kiselim belim vinom, kao što je sauvignon blanc. Kisela vina su idealna za uparivanje s masnim ribama poput šarana, ili ukusnim sirevima bogatim masnoćom. To je i najlakši recept koji svako može da upamti – kiselina koju sadrži vino tu je da preseče masnoću u jelu. Ako smo se odlučili za kaloričan obrok, dopustimo vinu da nam pomogne da u njemu uživamo do kraja.
Vina su čudesna i zbog toga što za svakog nude ponešto – pored kiselih, postoje i slatka vina, poput porta, koji je, jasno, dobio ime po zemlji svog porekla, Portugaliji.
Tu smo opet na terenu kontrasta. Slatki porto ide sjajno uz slanu zakusku, takozvano meze, odlično se slaže sa sirevima, iako su dva različita sveta što se ukusa tiče. Slatkoća vina i slano jelo – spoj koji garantuje užitak koji se pamti.
Bez ljubavi nema uživanja u hrani i vinu
Naravno, pravi stručnjaci u ovoj oblasti su somelijeri, i to oni koji su duboko posvećeni svojoj profesiji. Njihov posao na uparivanju vina i hrane podrazumeva stalnu praksu, proučavanje sastojaka jela i vina, tehnika kuvanja. I pod obavezno, pravljenje grešaka, iz kojih se možda i najbolje uči. Saradnja s kuvarima je takođe neophodna.
Ukratko, uparivanje hrane i vina zahteva posvećenost, istančano nepce i mnogo prakse. I kao obavezan začin – veliku ljubav prema gastronomiji i vinu.
A više o vinu i vinogradarstvu možete saznati ukoliko posetite ovogodišnji Wine Vision, koji se održava na Beogradskom sajmu od 22. do 24. novembra. Posetite i štand Kompanije „Dunav osiguranje“ i saznajte na koji način najlakše možete osigurati svoje vinograde.